Tuzlucanın Forum Sitesi
Merhaba ziyaretçi sitemize üye olunuz yada giriş yapınız.
Tuzlucanın Forum Sitesi
Merhaba ziyaretçi sitemize üye olunuz yada giriş yapınız.
Tuzlucanın Forum Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tuzlucanın Forum Sitesi

Tuzlucanın Forum Sitesi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

2009 Öss'de Değişiklik Yok

YazarMesaj
msarcan
Aktif Üye

2009 Öss'de Değişiklik Yok Empty
MesajKonu: 2009 Öss'de Değişiklik Yok   2009 Öss'de Değişiklik Yok Icon_minitimePerş. Mart 19, 2009 3:41 pm

2009 Öss'de Değişiklik Yok 2009 Öss'de Değişiklik Yok 632pl8

YÖK Başkanı Özcan ve ÖSYM Başkanı Yarımağan, 2009-ÖSS'ye ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ÖSS ile ilgili olarak bu yıl ''zaman zarlığından'' dolayı büyük bir değişiklik yapılmayacağını belirterek, ''Ama ufak tefek değişiklikler yapabiliriz. Bu değişiklikler için bir komisyon çalışıyor, henüz çalışmalarını tamamlamadı''dedi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan da 2009-ÖSS'de yöneltilecek soruların yenilenen lise müfredatı göz önünde bulundurularak hazırlanacağı belirterek, ''Biz bu sene soruları hazırlarken şu anda son sınıfta olanların son 3 yılda okudukları derslere göre soruları hazırlıyoruz. Örneğin 2 yıl önce mezun olan bir aday okumadığı bir dersten sorularla karşılaşabilir'' diye konuştu.

2009-ÖSS'de adayları ne gibi değişikliklerin beklediği sorusuna Özcan, ''ÖSS ile ilgili bu sene maalesef vakit darlığından dolayı çok ciddi, büyük bir değişiklik yapamayacağız ama ufak değişiklikler yapabiliriz'' yanıtını verdi.

Bu değişikliklerin neler olacağı sorusu üzerine Özcan, ''Onu şimdi söylemek istemiyorum. Bu değişiklikler için bir komisyon çalışıyor. Komisyonun çalışmaları, hazırlıkları henüz tamamlanmadı'' dedi.
''Bu değişikliklerden biri katsayı mı?'' sorusu üzerine Özcan, şöyle konuştu:

''Öyle değil. Bütün alternatifleri önümüze getirecekler. Biz onlardan çok geniş kapsamlı bir çalışma istedik. Sadece alan, ağırlıklar değil, başka türden yapılabilecek iyileştirmeler varsa onları da Genel Kurul'un dikkatine sunmalarını istiyoruz. Genel Kurul'un da onlardan en iyisini seçmesini bekliyoruz. Henüz sunmadılar. Ama sonuna doğru geldiler.''

Yapılacak değişikliklerin adaylara ne zaman duyurulacağı yönündeki soruya Özcan, ''Çok önemli şeyler değişmeyeceği için son dakikaya kadar bekleyebilirsiniz. Bu sene ÖSS'de ciddi bir şeyler beklememek lazım, zamanın azalması yüzünden. Ama ciddi değişiklikler yapacaksanız onu 1 yıl önceden duyurmak lazım. Köklü değişiklikler olursa ancak 2010 yılında olur. 2009'da ufak tefek değişiklikler olabilir'' karşılığını verdi.

Milli Eğitim Bakanlığının lise müfredatını değiştirdiğine işaret eden Özcan, ÖSS'de soruların yeni müfredat doğrultusunda hazırlanacağını kaydetti.

ÖSS'de yapılacak değişikliklerle ilgili çalışan komisyonda Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin de bulunduğunu belirten Özcan, komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile de görüşeceğini ifade etti.

2009 Öss 14 HaziRaNDa

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan, 2009-ÖSS'nin 14 Haziranda yapılmasının planlandığını, başvuruların da Şubat ayının ortalarında başlayacağını kaydetti.

Lise müfredatındaki değişikliklerin 2009-ÖSS'de sorulara nasıl yansıyacağının sorulması üzerine Yarımağan, sınavda testlerin kapsamına ilişkin daha önce açıklama yaptıklarını anımsattı.
Yarımağan, şöyle konuştu:

''Bizim ÖSYM olarak ana ilkemiz şu: Biz bu yıl soruları hazırlarken, bu yıl mezun olanları öncelikle dikkate alıyoruz. Bu adayların okudukları derslerle ilgili bilgileri Milli Eğitim Bakanlığından aldık. Bütün kitapları, programları aldık. Soruları buna göre hazırlıyoruz. Ama ufak tefek şeyler dışında çok köklü değişikler yok.

Özetle, biz bu sene soruları hazırlarken şu anda son sınıfta olanların bu yıl, geçen yıl, 2 yıl önce, son 3 yılda okudukları derslere göre soruları hazırlıyoruz. Yani hep son sınıflara göre hazırlanır. Müfredatta değişiklik olursa örneğin 2 yıl önce mezun olan bir aday okumadığı bir dersten sorularla karşılaşabilir. Çünkü bu sene son sınıfta olanlar okumuşlardır onu. Yani ders düzeyinde olmasa bile konu düzeyinde değişiklikler olabilir.''

-''Eski Adaylar Biraz Dejavantajlı''-

''Bu durumda eski adaylar dezavantajlı durumdalar mı?'' sorusuna Yarımağan, ''Biraz dezavantajlı olabilirler'' dedi.

Psikoloji sorularına ilişkin eleştirilerde bulunulduğunu söyleyen Yarımağan, bu soruların ''Sosyal-2'' testine dahil edildiğini anımsattı. Yarımağan, şunları kaydetti:

''Psikoloji ile ilgili sorun üniversitelerden kaynaklanıyor. Psikoloji bir sosyal bilimdir. Dolayısıyla sosyal bilimlerden gelen öğrencileri almaları lazım. Üniversiteler diyorlar ki (Türkçe-Matematik'ten gelen öğrenciler daha iyi öğrenci, onları alalım). Bu nedenle puan türünü eşit ağırlıklı yaptılar. Ama bu puan türü (Türkçe-Matematik) alanının puan türü olduğu için bu alandaki öğrenciler psikoloji okumadan geliyorlar. Hep eleştiriyorlar (Psikoloji bölümüne gelecek öğrencilere psikoloji sorusu sorulmuyor) diye. Sorulmuyor çünkü bu bölüme eşit ağırlıklı puanla almak istiyorlar, bu puan türü de Türkçe-Matematikçilerin puanı.''

Yarımağan, ''Analitik Geometri''nin fen bilimleri alanında zorunlu ders haline getirildiğini, bu nedenle 2009-ÖSS'de bu dersten ''Sayısal-2'' alanında sorular yöneltileceğini söyledi.
msarcan
Aktif Üye

MesajKonu: Geri: 2009 Öss'de Değişiklik Yok   2009 Öss'de Değişiklik Yok Icon_minitimePerş. Mart 19, 2009 3:42 pm

Meslek Lisesi Mezunlarına Müjde !

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan katsayı adaletsizliğinin kalkacağını açıkladı. Yüksek öğretimle ilgili bir radikal öneri de Cumhurbaşkanı Gül’den geldi.

Üniversite kapısından dönen lise mezunlarına müjde. Artık her lise mezunu üniversiteli olacak.

Müjde bizzat yüksek öğretimin başındaki isimden geldi. YÖK Başkanı bugün meslek liselileri de sevindirdi. Ve katsayı adaletsizliğinin kalkacağını açıkladı.

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL:

Yüksek öğretimle ilgili bir radikal öneri de Cumhurbaşkanı’ndan geldi. Cumhurbaşkanı Gül, "Rektör seçiminde yetkilerimi devretmeye hazırım" dedi.

Dünya üniversiteleri bilimde çığır açıyor. Türkiye’de ise yüksek öğretim kısır rektör seçimi tartışmalarının gölgesinde kalıyor.

Eğitim sistemimizdeki bu soruna Abdullah Gül’den bugün radikal bir çözüm önerisi geldi. Cumhurbaşkanı Gül, "Rektörleri belirleme yetkimi devretmeye hazırım" dedi.

Rektör seçimi tartışmalarının üniversitelerde derin yaralar açtığını düşünen tek isim Cumhurbaşkanı değil. YÖK Başkanı da bu konuda Cumhurbaşkanı Gül’le benzer düşüncelere sahip.

YUSUF ZİYA ÖZCAN

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yürüttükleri çalışmalardan söz ederken, "en önemli konunun, mesleki ve teknik eğitimi seçenlerin seviyenlerini yükseltmek ve önlerindeki engelleri kaldırmak olduğunu" vurgulayarak, "Bu amaçla, meslek liselerinden başlamak doğru olacaktır ve bu liselere sınavla öğrenci alınması için Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam etmektedir" dedi.

Meslek liselilere uygulanan katsayı uygulamasının, "onların gelişimini önlemeyecek hale getirileceğini" ve "dikey geçiş imkanlarının olabildiğince artırılacağını" bildiren Özcan, "Halen, üzerinde çalıştığımız ÖSS sistemi ile üniversiteye giriş daha çağdaş bir hale gelecek ve sorunlar kendiliğinden çözülecektir." dedi.

Yusuf Ziya Özcan, TÜSİAD tarafından Avrupa Üniversiteler Birliği Kurumsal Değerlendirme Programı’na hazırlatılan "Türkiye’de Yüksek Öğretim: Eğilimler, Tartışmalar ve Fırsatlar" başlıklı raporunun sunumu amacıyla Sheraton Oteli’nde düzenlenen toplantıda konuştu.

Yükseköğretim sistemine ilişkin bilgi vererek, yürüttükleri çalışmaları anlatan Özcan, diğer ülkelerin eğitime ilişkin sorunlarından farklı olarak Türkiye’deki en önemli sorunun, üniversite öğretimi talep eden ortalama 1,5 milyon mezununa üniversitelerde yer bulmak olduğunu belirtti.

Bu problemi çözebilmek için farklı yaklaşımlar uyguladıklarını söyleyen Özcan, kontenjanlardaki artışı ve taban puanların düşürülmesini örnek gösterdi.

Özcan, ayrıca vakıf üniversitelerini desteklediklerini, yaratacakları kapasite artışının yükseköğretim sistemi için yararlı olacağını düşündüklerini vurgulayarak, "Yeni açılan üniversite kontenjanları, ikinci öğretimdeki genişlemeler, Açık Öğretim’in bütün bölümlerinin herkese açık hale gelmesi ve yeni uzaktan öğretim programları sayesinde önümüzdeki yıllarda bütün lise mezunu öğrencilerimize üniversite imkanı sağlanacaktır" diye konuştu.

Yüksek öğretim sisteminin, ikinci öncelikli sorununun, öğretim üyesini ihtiyacını karşılamak olduğuna işaret eden Özcan, yürütülen çalışmaları anlattı ve sonuçların gelecek yıllarda alınacağını söyledi.
msarcan
Aktif Üye

MesajKonu: Geri: 2009 Öss'de Değişiklik Yok   2009 Öss'de Değişiklik Yok Icon_minitimePerş. Mart 19, 2009 3:43 pm

"Sınavsız Geçiş" Kaldırılıyor

Meslek lisesi mezunlarının alanlarıyla ilgili meslek yüksekokullarına sınavsız geçişi kaldırılıyor. Yüksekokullara öğrenci alımının yeniden ÖSS veya bir ’yetenek sınavı’ ile yapılması planlanıyor.

Yüksekokullara alınacak öğrencilerin seviyelerinin yükseltilmesini amaçladıklarını dile getiren YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, çalışmanın son aşamaya geldiğini kaydetti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), meslekî yükseköğretimin geliştirilmesi için bir dizi tedbir üzerinde çalışıyor. İlk planda meslek yüksekokullarının (MYO) akademik ve fiziki durumlarının düzeltilmesi üzerinde durulurken, öğrenci kalitesinin artırılması için de ’sınavsız geçiş’in kaldırılması öngörülüyor. 2002-2003 akademik yılında ’reform’ olarak başlatılan uygulama, ’sınav olmayınca MYO’lara nitelikli öğrenci gelmediği’ gerekçesiyle meslek yüksekokulu müdürleri tarafından son yıllarda sert bir şekilde eleştiriliyordu. Okul müdürleri, MYO’lara ÖSS ile öğrenci alınmasını istiyordu.

’Sınavsız geçiş’in yanında MYO’ların fakültelere geçiş için yapılan ’Dikey Geçiş Sınavı’nı (DGS) da masaya yatıran YÖK, çoğu öğrencinin başarısız olduğu ve üniversitelerin çok az kontenjan ayırdığı bu sınavı da değiştirmeyi düşünüyor. Kanunen MYO öğrencilerinin yüzde 10’unun fakültelere geçebilmesi gerekirken, uygulamada bu oran çok aşağılarda kalıyor. YÖK, belirli bir başarıyı yakalayan MYO öğrencilerinin alanlarıyla ilgili fakültelere geçiş yapmasını istiyor. Çalışmaların YÖK Genel Kurulu’na sunulması ve onay alması halinde kanun değişikliği taslağı hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmesi bekleniyor.

Meslekî eğitim ülke için önemli

Meslekî ve teknik eğitimi ’Türkiye için hayati önemde bir konu’ olarak değerlendiren YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, meslek yüksekokullarına öğrenci alımını yeniden düzenlemek için çalıştıklarını söyledi. Meslekî yüksek teknik okulların kaldırılarak yerine teknoloji fakülteleri kurulmasına ilişkin çalışmalarının son aşamaya geldiğini açıklayan Özcan, "Uygulama mühendisi mezun edecek bu fakülteler için teknik çalışmaları tamamladık, önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da değerlendireceğiz." dedi. Özcan, meslek yüksekokulu öğrencilerinin bir yıl Türkiye’de bir yıl da ABD’de eğitim almasına yönelik çalışmalar da sürdürdüklerini hatırlattı. Meslek yüksekokullarının en ciddi sorununu ’ekonominin ihtiyacı olan kaliteli insan gücünü yetiştirememesi ve ekonomiden uzak oluşları’ olarak değerlendiren YÖK Başkanı, şunları söyledi: "Bu nedenle bu okul mezunları iş bulamıyor. Çözüm, bu okullar ile iş dünyası arasında organik bir bağ kurmak. Her meslek yüksekokulunun işadamlarından kurulu bir danışma kurulu olacak. Bu kurul müfredat programlarını okul idaresiyle birlikte hazırlayarak istenilen elemanların mezun edilmesini sağlayacak ve bu sayede mezunlar hemen iş bulabilecek."

YÖK, yüksekokulların iş dünyasıyla birlikte yönetilmesini de öngörüyor. Bu okullarda iş dünyasının ileri gelenlerinden oluşan bir ’Danışma Kurulu’ kurulacak. Okullardaki müfredatın hazırlanması dahil birçok uygulama danışma kuruyla birlikte yürütülecek.
msarcan
Aktif Üye

MesajKonu: Geri: 2009 Öss'de Değişiklik Yok   2009 Öss'de Değişiklik Yok Icon_minitimePerş. Mart 19, 2009 3:45 pm

2009'da ÖSS'ye Kimler Girecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın, önümüzdeki yıl sınav sisteminin kökten değişeceğine dair açıklaması, 2009’da ÖSS’ye girecek adayları endişelendirdi.

11. sınıf öğrencileri, gelecek yıl kendilerini nasıl bir ÖSS’nin beklediğinden habersiz; şu ana kadar yüzeysel ifadelerle ‘kökten’ değiştirildiği söylenen sınav sisteminin içeriğini bilmek istiyor.

Aslında ne zaman üniversiteye giriş sistemi değişse hakkında en az konuşulan kitle, o yıl sınava girecek olan lise son sınıf öğrencileridir. Malum, ÖSS üzerinden dönen siyasi hesaplar, ülkenin yüksek öğretim sistemini alt üst eden çekişmeler ve tabii değişen üst kadrolar neredeyse her yıl üniversiteye giriş sisteminin değişmesine neden oluyor.

ÖSS sistemiyle ilgili en ciddi değişiklikler yakın tarihte, 2005 yılında yapılmıştı. O yıl ÖSS’ye giren adaylar eminim, Temmuz ayında ÖSYM Başkanı’nın yaptığı açıklamaları hayatları boyunca hatırlayacaklardır. Zira bir önceki sınav sisteminde sadece lise1. sınıfın konularından sorumluyken; birden bire genişleyen müfredatla adaylar tüm lise konularından sorumlu tutulmuşlardı. Hal böyle olunca, lise 2.sınıfın yazına kadar sadece ilk yılın konularına odaklanan adaylar, son sınıfta ciddi bir yükün altına girmiş, hem okul derslerine hem de yeni sınav sisteminin içerdiği tüm konulara çalışarak 2006 ÖSS’ye hazırlanmışlardı. Tabii yabancı dil öğrencileri açısından bakıldığında eklenen matematik ve fen dersleri de ayrıca manidar bir anektod olarak ÖSS tarihine geçmişti. Şüphesiz hem öğrenciler için hem de öğretmenler için 2005 yazı zor geçmişti.

Şimdi bu yıl ÖSS’ye sayılı günler kala yine sistem değişikliği gazetelere haber oluyor. Üstelik iddialı başlıklarla. Hiç olmazsa şimdilik lise son sınıf öğrencilerinin içi rahat, onları ilgilendiren bir değişiklik söz konusu değil. Tabii 2008 ÖSYM kılavuzunda puan türü değişen Arkeoloji ve Reklamcılık gibi bölümleri saymazsak. Ancak gelecek yıl ÖSS’ye girecek adaylar için kısaca ‘İngiliz modeli’ açıklaması bir şey ifade etmiyor.

"HOCAM İYİ BİR ŞEY Mİ"
Öğrenciler konuyla ilgili sadece, ‘Hocam, iyi bir şey mi?’ diye yarı şaka yarı ciddi ne diyeceğimizi merak ediyorlar. İşin ilginç tarafı YÖK Başkanı’nın açıklamalarında yeni sistemin menşei dışında hiçbir bilgi yok. Adaylar ÖSS’de, kendilerine yöneltilen 12 farklı testten 5’ini çözecek, en başarılı olduğu 3 testin sonucuna göre de üniversitelere yerleştirilecekmiş.

Ha bir önemli bilgi de sınav sistemi içinde lise başarısı tamamen ortadan kalkacakmış. Yani Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı artık tarih olacakmış. Tabii bu ayrı bir tartışma konusu ama ben İngiliz modelinin Türk modelinden farkını anlayamadım. Yani hali hazırdaki sınav sistemi içinde adaylar soru kitapçığında yer alan 8 testten, kendilerini ilgilendiren 1.bölümdeki 4 ortak testi (Türkçe, Mat1,Sos1,Fen1) ve 2.bölümde alanları kapsamında yer alan 2 testi yani toplamda 6 test çözerek üniversiteye giriyorlar. Yani 6 test çözmek yerine 5 test çözdüğünde, öğrenci ‘hamallıktan’ kurtulacak öyle mi? Ayrıca adayın en yüksek puanı aldığı 3 test baz alınarak istediği üniversiteye başvurusu söz konusu olacak. Ama gerekirse YÖK merkezi yerleştirme de yapacak. Peki, zaten öğrenciler merkezi yerleştirmeyle girmiyor mu üniversiteye? Şayet bu ‘İngiliz modeli’ni anlayan varsa bize de anlatsın. Ya da şöyle söyleyelim artık kalkacağı kesinleşen ey katsayı sen nelere kadirsin? İşin esprisi, bir katsayı için kafaları bu kadar karıştırmaya değer mi?

Geçenlerde Okan Üniversitesi önemli bir toplantı düzenledi ve üniversiteye giriş sistemiyle ilgili değerli hocamız Prof. Ali Baykal’ın konferansına rehber öğretmenleri davet etti. Binlerce gencin geleceğini belirleyen ÖSS’yle ilgili belki de akademik anlamda en detaylı araştırmaları yapan akademisyen olarak Prof. Ali Baykal, sınav sisteminin çarpıklıklarını bilimsel olarak bir bir ortaya koydu. Şimdiyse ‘İngiliz modeliyle’ beraber Ali Hocamızı sanırım, çok daha ciddi bir mesai bekliyor. Ha tabii bu arada 2009 ÖSS adayları, hala yürekleri ağızlarında haber bekliyor. Neyle karşılaşacaklarını bilmek istiyorlar. Tabii onlara sıra gelene kadar, siyasi tartışmalar, spekülatif haberler, döktürülen ve döktürülecek olan inciler…Bu belirsizlik içinde; sahi siz girecek olsanız 2009 ÖSS’ye nasıl hissederdiniz kendinizi?
msarcan
Aktif Üye

MesajKonu: Geri: 2009 Öss'de Değişiklik Yok   2009 Öss'de Değişiklik Yok Icon_minitimePerş. Mart 19, 2009 3:46 pm

Öss Yeni Düzenlemeler

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, ortaöğretimde eğitim süresinin 4 yıla çıkarılması ve haftalık ders çizelgesindeki değişikliklere paralel olarak 2009-ÖSS’deki testlerin kapsamlarını yeniden belirledi.

ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkçe testindeki ’’Türkçe’yi kullanma gücü ile ilgili sorular’’ın ve Matematik testindeki ’’Matematiksel ilişkilerden yararlanma gücüyle ilgili sorular’’ın yüzde yüz olan payında değişiklik yapılmadı.

Sosyal-1 testinin ’’Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular’’ bölümünde de değişikliğe gidilmedi. Bu kapsamdaki sorularda Tarih yüzde 43, Coğrafya yüzde 34, Felsefe yüzde 23 oranında kaldı.

Fen-1 testindeki ’’Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular’’ın Fizik sorularının payı yüzde 43’den yüzde 33.3’e indirildi, Kimya sorularının payı yüzde 30’dan yüzde 33.3’e, biyoloji sorularının payı ise yüzde 27’den yüzde 33.3’e çıkarıldı.

Edebiyat-Sosyal testindeki Psikoloji soruları Sosyal-2 testine dahil edildi. Edebiyat-Sosyal testinin Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım sorularının oranı yüzde 57’den yüzde 67’ye, Coğrafya sorularının oranı yüzde 27’den yüzde 33’e yükseltildi. Bu testteki Coğrafya soruları Türkçe-Matematik alanında okutulan Coğrafya dersinin konularıyla sınırlı olacak.

Sosyal-2 testinin Tarih (Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dahil) oranı yüzde 43’den yüzde 44’e çıkarıldı, Coğrafya sorularının oranı yüzde 23’den yüzde 17’ye, Sosyoloji soruları yüzde 17’den 13’e, Mantık soruları yüzde 17’den yüzde 13’e indirildi. Edebiyat-Sosyal testindeki Psikoloji soruları Sosyal-2 testine alındı. Edebiyat-Sosyal bölümünde yüzde 16 olan Psikoloji sorularının oranı Sosyal-2 testi içinde yüzde 13 olarak belirlendi.

Matematik-2 testine Analitik Geometri soruları eklendi. Bu soruların test içindeki oranı yüzde 10 oldu. Bu test içindeki Matematik sorularının oranı yüzde 70’den yüzde 60’a indi, Geometri sorularının yüzde 30’luk oranı aynı kaldı.

Fen-2 testindeki Fizik sorularının oranı yüzde 43’den yüzde 33.3’e indirildi. Kimya soruları yüzde 30’dan yüzde 33.3’e, Biyoloji sorularının oranı ise yüzde 27’den yüzde 33.3’e yükseltildi.

msarcan
Aktif Üye

MesajKonu: Geri: 2009 Öss'de Değişiklik Yok   2009 Öss'de Değişiklik Yok Icon_minitimePerş. Mart 19, 2009 3:46 pm

T.C.

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı

BASIN DUYURUSU

(10 Kasım 2008)

Ortaöğretimde eğitim süresini dört yıla çıkarılması ve Haftalık Ders Çizelgesindeki değişikliklere paralel olarak 2009-ÖSS’deki testlerin kapsamları yeniden belirlenmiştir.

Kamuoyunun bilgilerine sunulur.

Prof.Dr. Ünal YARIMAĞAN

ÖSYM Başkanı

2009- ÖSS’deki Testler ve Kapsamları

Test

Testin kapsamı

Soru Sayısı Bakımından Yaklaşık Payı (%)

Tür

Türkçe’yi kullanma gücü ile ilgili sorular………………… (100)

Sos-1

Sosyal Bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular

Tarih………………………………………………... (43)

Coğrafya………………………………………......... (34)

Felsefe…………………………………………….... (23)

Mat-1

Matematiksel ilişkilerden yararlanma gücü ile ilgili sorular………………… (100)

Fen-1

Fen Bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular

Fizik……………………………………………………… (33,3)

Kimya………………………………………………… (33,3)

Biyoloji………………………………………………. (33,3)

Ed-Sos

Türk Edebiyatı – Dil ve Anlatım………………………….. (67)

Coğrafya* …………………………………………..…….. (33)

Sos-2

Tarih (Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dahil) …………………………. (44)

Coğrafya…………………………………………….. (17)

Psikoloji……………………………………………………… (13)

Sosyoloji…………………………………………………….. (13)

Mantık……………………………………………………….. (13)

Mat-2

Matematik…………………………………………………… (60)

Geometri…………………………………………………….. (30)

Analitik Geometri…………………………………………… (10)

Fen-2

Fizik…………………………………………………………. (33,3)

Kimya……………………………………………………….. (33,3)

Biyoloji………………………………………………………. (33,3)

* Edebiyat-Sosyal Bilimler Testindeki Coğrafya soruları, Türkçe-Matematik alanında okutulan Coğrafya dersinin konularıyla sınırlı olacaktır. !!
msarcan
Aktif Üye

MesajKonu: Geri: 2009 Öss'de Değişiklik Yok   2009 Öss'de Değişiklik Yok Icon_minitimePerş. Mart 19, 2009 3:47 pm

2009 da Öss'ye Gireceklere Müjde

ÖSS'ye 2009'da gireceklere müjde
Üniversiteye hazırlanan öğrenciler, 2008 ÖSS'de olduğu gibi, 2009 ÖSS'ye de şanslı girecek.

Özel Otlukbeli Eğitim Kurumları Hacı Ali Akın Lisesi Müdürü Ömer Özkaya, liselerin 4 yıla çıkması nedeniyle 2008 ÖSS'ye sadece Anadolu ve Fen liseleri mezunlarının katıldığını ve bu mezunların da büyük kısmının üniversitelere yerleştiğini hatırlatarak, "Yeni kurulan ama 2008'de çok az öğrenci alabilen üniversiteler de kontenjanı artıracak. Böylelikle 2009 ÖSS öğrenciler için altın yıl olacak." dedi."2008-ÖSS'de yaşanan avantajlar 2009-ÖSS'de daha da avantaja dönüşecek." diyen Özkaya, 2007-2008 öğretim yılında liseler 4 yıla çıkarıldığı için mezun vermediğini, dolayısıyla ÖSS'ye başvuran lise son sınıf öğrenci sayısı oldukça az olduğunu söyledi.

'KONTENJANLAR ARTACAK'

2007-ÖSS'ye 800 bin lise son öğrencisi başvuru yapmışken 2008-ÖSS'de bu sayı beklemeli öğrencilerle beraber 287 bin olduğunu ifade eden Özkaya, 2008-ÖSS'de taban puanların 4 yıllık fakülteler için 185'ten 165'e, meslek yüksek okulları taban puanlarının da 160'dan 145'e düşürüldüğünü, bunun da üniversitelerin kontenjanlarını yüzde 25 oranında artırdığına dikkat çekti. Özkaya, "Bu olumlu gelişmeler, birçok öğrencinin geçmiş yılların aksine üniversitelere yerleşmelerine neden oldu. Özetle üniversite önlerinde yığılma büyük çapta olmasa da kısmen azaltılmış oldu." dedi. Özel Otlukbeli Eğitim Kurumları Hacı Ali Akın Lisesi Müdürü Ömer Özkaya, 2009-ÖSS'de ise hem kontenjanlar geçen yıla göre artacağı hem de baraj puanları geçen yıl olduğu gibi düşük olacağı için büyük avantaj getireceğini söyledi.

'İKİ ÖĞRENCİDEN BİRİ ÜNİVERSİTELİ OLACAK'

En önemli avantajın, geçen yıl sınava giren 287 bin lise son sınıf öğrencisinin tamamına yakını bir üniversiteye yerleştiği için 2009-ÖSS'ye girecek mezun öğrenci sayısı çok az durumda olması olduğunu kaydeden Özkaya, "Lise son sınıfta okuyan 800 bin civarında öğrenciyi düşündüğümüzde sınava gerçekten giren öğrenci sayısı 1 milyon civarında olacaktır. Bu da her iki öğrenciden birinin üniversiteli olması anlamını taşımaktadır." diye konuştu.

2009 Öss'de Değişiklik Yok
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Windows Media Player 2009 Codecs Pack